top of page
  • Dariusz Dobrzyniecki

Szefie! Przestań przynudzać!


People sleeping during a conference.

Powoli kończy się 2018 rok. Jeszcze kilka tygodni intensywnej pracy nad realizacją celów na ten rok i trzeba będzie wyznaczyć kierunki na kolejny. To zadanie stoi przed każdym szefem, nie tylko CEO, GM, VP, Dyrektorami Departamentów. I zgodnie z uświęconą tradycją na początku roku odbędzie się bardzo ważne spotkanie, podczas którego podsumowane zostanie to co było i przedstawione zostaną założenia na przyszłość. Gdy w spotkaniu uczestniczy kilkadziesiąt lub więcej osób odbiorcy siadają w rzędach (jak w kinie lub teatrze) a na scenie odbywa się show. Im większy zespół bierze w spotkaniu udział, tym zwykle dokładniej jest ono wyreżyserowane. Dynamika, zmiany przemawiających, oświetlenie, często dźwięk i oczywiście cała masa slajdów wyświetlanych z projektora, zwierających liczby, wykresy, tabele + trochę obrazków (chyba już wszyscy wiedzą, że jednej obraz wart jest więcej, niż tysiące słów).

Pytanie czy to wystarczy, by osiągnąć zamierzony cel - zrozumienie strategii i zapamiętanie tego co kluczowe na długie miesiące?

Gdy rozmawiam z pracownikami mam wrażenie, że niekoniecznie. Najczęściej pojawiające się recenzje zawierają określenia typu "korpo-bełkot", "misja, wizja i halucynacje prezesa", "nuda jak co roku". Gdy pytam ludzi co pamiętają (zwykle już po kilku tygodniach) to zwykle stwierdzają, że jakieś 2-3 liczby, czasami jakiś obraz utkwił w pamięci, choć nie bardzo wiedzą dlaczego i co miał on wspólnego z treścią prezentacji. Za to bardzo dobrze pamiętają takie rzeczy, jak np. bardzo niewygodne krzesło (szczególnie jeśli skutecznie uniemożliwiało drzemkę), z kim najlepiej bawili się wieczorem w części integracyjnej spotkania i tym podobne, nic nie znaczące, detale.

Co zatem możesz zrobić, aby zwiększyć zaangażowanie odbiorców, poziom zrozumienia Twojego przekazu a także, a może przede wszystkim, skuteczność zapamiętania kluczowych komunikatów strategicznych? Skorzystaj z mocy tego, co ludzkość zna od zarania dziejów, a co biznes wyeliminował w momencie pojawienia się rzutników folii a potem aplikacji MS PowerPoint. Przestań prezentować, zacznij opowiadać. Opowiadania to nasza naturalna forma komunikacji. Gdy siedzimy z kimś na kawie i po prostu plotkujemy to właśnie wykorzystujemy tę metodę. Czy jest ona skuteczna? Przypomnij sobie plotkę, którą usłyszałaś/eś jakiś czas temu na temat osoby, która z jakichś powodów jest dla Ciebie istotna, plotkę, która była zaskakująca. Pamiętasz co usłyszałeś? Nic dziwnego, skoro opowieści potrafimy pamiętać nie przez kilka tygodni, miesięcy, ale przez całe lata. Przypomnij sobie ulubioną bajkę, którą opowiadano Ci w dzieciństwie. Pamiętasz ją? Oczywiście!

Dlaczego tak się dzieje? Otóż mechanizm zapamiętywania opowieści, szczególnie takich, które uruchamiają myślenie o konkretnych miejscach, obrazach, poruszają emocje i są zaskakujące, jest znany ludziom, odkąd zaczęliśmy tworzyć języki do porozumiewania się. Przez setki tysięcy lat w taki sposób przekazywaliśmy nasze doświadczenie z pokolenia na pokolenie. Pismo wynaleziono stosunkowo niedawno, a powszechna umiejętność czytania i pisania jest czymś co charakteryzuje raptem ostatnie kilkadziesiąt lat. Ludzie pierwotni nie dysponowali urządzeniami do wyświetlania tabel, wykresów i list wypunktowanych na ścianie jaskini, dlatego ewolucyjnie nasz mózg nie jest przystosowany do absorbowania i utrwalania informacji podanych w ten sposób. A mamy wyjątkową zdolność do jednoznacznego rozumienia i zapamiętywania opowiadań.

Mimo, że każdy z nas potrafi opowiadać, jedni robią to lepiej, inni gorzej. Bo mimo tego, że jest to proste, nie jest wcale łatwe. Jeśli czujesz, że Twoim wystąpieniom (mniejszym lub większym, mniej lub bardziej formalnym) dobrze zrobiłoby przećwiczenie konstruowania narracji i ich opowiadania, to zapraszam na szkolenie „Storytelling for Leaders”. Tu znajdziesz informacje na temat najbliższych terminów.

#zaangażowanie #komunikacja #przywództwo #leadership #storytelling

36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page